Doświadczenie i wiedza polskich miast

Związek Miast Polskich stanowi platformę wymiany doświadczeń pomiędzy miastami.

Umożliwia dzielenie się wiedzą i umiejętnościami oraz najlepszymi praktykami pochodzącymi z miast. Wyjątkowość współpracy w ramach stowarzyszenia polega na stałej lub doraźnej możliwości kooperacji z innymi miastami. ZMP inicjuje i koordynuje współpracę, zapewniając tym samym dostęp do szerokiej oferty doświadczeń i praktyk wielu polskich samorządów.

ZMP zapewnia także wsparcie eksperckie dla miast. Wspomaga miasta w bieżącym i strategicznym zarządzaniu poprzez System Analiz Samorządowych - największą samorządową bazę danych statystycznych o miastach.

Promuje dobre praktyki nowoczesnego i innowacyjnego zarządzania samorządowymi wspólnotami mieszkańców poprzez działalność informacyjną i wydawniczą. Organizuje konferencje tematyczne, seminaria i warsztaty.

Współpraca ponad 300 polskich miast na rzecz kreowania mądrej polityki lokalnej.

Aktualności - Doświadczenie i wiedza polskich miast
Thumb 1 3 rybnik parklet
W związku z obchodami Europejskiego Dnia Bez Samochodu w Rybniku pojawił się pierwszy miejski parklet. Nowa przestrzeń ma być początkiem zmian przestrzennych w śródmieściu.
Thumb 1 3 tarnow pomogl zniszczonej gminie
Tarnów przekaże 50 tysięcy złotych gminie Parchowo na Pomorzu, zniszczonej w czasie sierpniowej nawałnicy. uchwała w tej sprawie została przyjęta jednogłośnie.
Thumb 1 3 niepo omice
Burmistrz Roman Ptak podpisał umowę na finansowanie budowy parkingów park&ride. Przybędzie nam niemal pół tysiąca miejsc parkingowych, które ułatwią korzystanie z komunikacji aglomeracyjnej.
Thumb 1 3 gda sk iso
Gdańsk, jako drugie po Gdyni miasto w Polsce, otrzymał certyfikat ISO 37120. Ocenia on usługi miejskie i jakość życia na podstawie 100 wskaźników. Norma ISO 37120 nazywana jest też normą Smart City.
Thumb 1 3 agata grzegorczyk  4
Gdynia pracuje nad elektronicznym systemem, który prześledzi sposób i ilość zużywanej energii przez gdyńskie instytucje. Rozwiązaniem InvisoLite wkrótce mają zostać objęte wszystkie miejskie budynki.
Thumb 1 3 drawsko szkola podstawowa
W Drawsku Pomorskim trwają ogłoszone przez burmistrza konsultacje z mieszkańcami dotyczące włączenia gminy Ostrowice do gminy Drawsko. Włączeniu temu stanowczo sprzeciwiają się władze Drawska.
Thumb 1 3 krak w ekologiczne ciep o
W Krakowie rozpoczęła się unikalna operacja inżynieryjna - przebicie sieci ciepłowniczej pod płytą Rynku Głównego. Dzięki temu Wieża Ratuszowa i Sukiennice zaopatrywane będą w ekologiczne ciepło.
Thumb 1 3 krynica morska centrum rekreacji
Jeszcze w tym roku rozpocznie się budowa największego na Mierzei Wiślanej Centrum Rekreacyjnego w Krynicy Morskiej. Przewidywany termin zakończenia to jesień 2018 r.
Thumb 1 3 c t c co
Zachęcamy miasta z państw członkowskich UE do współpracy z miastami na innym kontynencie, stojącym przed podobnymi wyzwaniami dotyczącymi zrównoważonego rozwoju do uczestnictwa w Programie.
Thumb 1 3 logo urbact2
Otwarto nabór dla miast na utworzenie 25 Sieci Transferu na lata 2014-2020. Termin składania wniosków - 10 stycznia 2018 r.
Thumb 1 3 mielno promenada
Mielno otrzymało dofinansowanie projektu – oczekiwanego od wielu lat przez mieszkańców i turystów – zakładającego odbudowę nadmorskiej Promenady Przyjaźni.
Thumb 1 3 piaseczno akt erekcyjny
14 września 2017 roku wmurowano kamień węgielny pod budowę Centrum Edukacyjno-Multimedialnego w Piasecznie. Będzie ono siedzibą nowej Szkoły Podstawowej, Przedszkola oraz Multiteki.
Thumb 1 3 wypedzeni w wiedniu
W siedzibie Instytutu Polskiego w Wiedniu otwarto wystawę „Wypędzeni 1939”. Przygotowały ją Związek Miast Polskich, poznański oddział Instytutu Pamięci Narodowej i Wielkopolskie Muzeum Niepodległości.
Thumb 1 3 radom rewitalizacja kamienic
Ponad 19,5 mln zł. unijnego dofinansowania otrzyma Radom na rewitalizację kamienic Deskurów. Całkowitą wartość projektu oszacowano na 43,3 mln zł. Prace mają zakończyć się w drugiej połowie 2018 r.
Thumb 1 3 c5d 8615
Miasto Łódź zaprasza 20 września 2017 r. na konferencję "Rola Miast w Polityce Spójności po 2020 r." Jest to wydarzenie lokalne w ramach Europejskiego Tygodnia Miast i Regionów 2017.
Thumb 1 3 tarn w o wiata
Znane są już pierwsze realne koszty, jakie ponieść będzie musiało miasto w związku z wprowadzonymi przez rząd zmianami w oświacie. Same odprawy dla zwalnianych nauczycieli to ponad 1,4 mln zł.
Thumb 1 3 tychy pomoc
Na ostatniej sesji radni z Tychów zdecydowali o przekazaniu 50 tys. złotych dla mieszkańców gminy Chojnice poszkodowanych w wyniku nawałnicy, jaka dotknęła te tereny w nocy z 11 na 12 sierpnia.
Thumb 1 3 img 4277e
Europejska Stolica Sportu - to tytuł, jaki w 2018 roku nosić będą Kielce. Dziś ogłosili to wspólnie prezydent miasta Wojciech Lubawski oraz świętokrzyski europoseł, trener piłki ręcznej, Bogdan Wenta.