Doświadczenie i wiedza polskich miast

Związek Miast Polskich stanowi platformę wymiany doświadczeń pomiędzy miastami.

Umożliwia dzielenie się wiedzą i umiejętnościami oraz najlepszymi praktykami pochodzącymi z miast. Wyjątkowość współpracy w ramach stowarzyszenia polega na stałej lub doraźnej możliwości kooperacji z innymi miastami. ZMP inicjuje i koordynuje współpracę, zapewniając tym samym dostęp do szerokiej oferty doświadczeń i praktyk wielu polskich samorządów.

ZMP zapewnia także wsparcie eksperckie dla miast. Wspomaga miasta w bieżącym i strategicznym zarządzaniu poprzez System Analiz Samorządowych - największą samorządową bazę danych statystycznych o miastach.

Promuje dobre praktyki nowoczesnego i innowacyjnego zarządzania samorządowymi wspólnotami mieszkańców poprzez działalność informacyjną i wydawniczą. Organizuje konferencje tematyczne, seminaria i warsztaty.

Współpraca ponad 300 polskich miast na rzecz kreowania mądrej polityki lokalnej.

Aktualności - Doświadczenie i wiedza polskich miast
Thumb 1 3 cieszyn szko a
Już po raz 27 rusza letnia szkoła języka, literatury i kultury polskiej. Od 1 do 28 sierpnia Cieszyn będzie gościł ok. 200 osób z całego świata, które zamierzają nauczyć się języka polskiego.
Thumb 1 3 sopot magnolia2
W budżecie obywatelskim na rok 2017 mieszkańcy Sopotu przegłosowali ogólnomiejski projekt „Sopot miastem magnolii”. W ramach projektu zamówionych zostało 100 sadzonek różnych gatunków magnolii.
Thumb 1 3 1
Ponad 40 mln trafi do Kalisza i powiatu na realizację projektu zakładającego rozwój systemu komunikacji publicznej Aglomeracji Kalisko-Ostrowskiej. Jego cel to poprawa jakości powietrza w mieście.
Thumb 1 3 konin ratusz
Rada Ministrów wydała rozporządzenie, które przywraca Wiślicy prawa miejskie. Powiększone zostaną Ostrołęka i Konin. W sumie od stycznia 2018 roku na mapie Polski pojawi się osiem nowych miast.
Thumb 1 3 tarnow rynek zdj tci  13
4,5 miliona zł zostanie przekazane na przyszłe Centrum Rehabilitacji Społecznej i Zawodowej ZAZ „Słoneczne Wzgórze” oraz Subregionalne Centrum Wsparcia Opiekunów Osób Niepełnosprawnych w Tarnowie.
Thumb 1 3 gi ycko motocykle
To już 21. edycja Zlotu Motocykli w Giżycku. Do miasta zjeżdżają motocykliści z całej Polski i zagranicy.
 Przejadą ulicami Giżycka podczas wieczornej Parady Motocykli.
Thumb 1 3 rynek
Blisko 30 mln zł z Unii Europejskiej otrzymały Gliwice na realizację II etapu działań w zakresie modernizacji i rozbudowy systemu gospodarowania wodami opadowymi.
Thumb 1 3 bydgoszcz torun
Prezydent Torunia Michał Zaleski i prezydent Bydgoszczy Rafał Bruski wspólnie zaapelowali do Premier Beaty Szydło w sprawie budowy drogi S10 Toruń-Bydgoszcz.
Thumb 1 3 d browa g rnicza kolej
Władze Dąbrowy Górniczej doszły do porozumienia z kolejowymi spółkami w sprawie modernizacji dworców w centrum i Gołonogu, a także rewitalizacji i przebudowy układów drogowych wokół nich.
Thumb 1 3 img 1074
1,5 mln zł wsparcia na pierwszy pilotażowy projekt skierowany do 30 osób z obszarów objętych rewitalizacją. Projekt adresowany jest do osób niedostosowanych do rynku pracy.
Thumb 1 3 e k kolej w skotorowa
Miasto Ełk pozyskało 3,4 mln zł na budowę „Parku Odkrywców Kolei" na terenie Ełckiej Kolei Wąskotorowej. Prezydent Miasta Ełku w Olsztynie podpisał stosowną umowę na dofinansowanie projektu.
Thumb 1 3 siewierz
Siewierz w woj. śląskim - to kolejne miasto przyjęte w poczet członków Związku Miast Polskich. Zarząd przyjął je jako 302. miasto na posiedzeniu, które odbyło się 21 lipca br. w Ełku.