Doświadczenie i wiedza polskich miast

Związek Miast Polskich stanowi platformę wymiany doświadczeń pomiędzy miastami.

Umożliwia dzielenie się wiedzą i umiejętnościami oraz najlepszymi praktykami pochodzącymi z miast. Wyjątkowość współpracy w ramach stowarzyszenia polega na stałej lub doraźnej możliwości kooperacji z innymi miastami. ZMP inicjuje i koordynuje współpracę, zapewniając tym samym dostęp do szerokiej oferty doświadczeń i praktyk wielu polskich samorządów.

ZMP zapewnia także wsparcie eksperckie dla miast. Wspomaga miasta w bieżącym i strategicznym zarządzaniu poprzez System Analiz Samorządowych - największą samorządową bazę danych statystycznych o miastach.

Promuje dobre praktyki nowoczesnego i innowacyjnego zarządzania samorządowymi wspólnotami mieszkańców poprzez działalność informacyjną i wydawniczą. Organizuje konferencje tematyczne, seminaria i warsztaty.

Współpraca ponad 300 polskich miast na rzecz kreowania mądrej polityki lokalnej.

Aktualności - Doświadczenie i wiedza polskich miast
Thumb 1 3 piaseczno akt erekcyjny
14 września 2017 roku wmurowano kamień węgielny pod budowę Centrum Edukacyjno-Multimedialnego w Piasecznie. Będzie ono siedzibą nowej Szkoły Podstawowej, Przedszkola oraz Multiteki.
Thumb 1 3 wypedzeni w wiedniu
W siedzibie Instytutu Polskiego w Wiedniu otwarto wystawę „Wypędzeni 1939”. Przygotowały ją Związek Miast Polskich, poznański oddział Instytutu Pamięci Narodowej i Wielkopolskie Muzeum Niepodległości.
Thumb 1 3 radom rewitalizacja kamienic
Ponad 19,5 mln zł. unijnego dofinansowania otrzyma Radom na rewitalizację kamienic Deskurów. Całkowitą wartość projektu oszacowano na 43,3 mln zł. Prace mają zakończyć się w drugiej połowie 2018 r.
Thumb 1 3 c5d 8615
Miasto Łódź zaprasza 20 września 2017 r. na konferencję "Rola Miast w Polityce Spójności po 2020 r." Jest to wydarzenie lokalne w ramach Europejskiego Tygodnia Miast i Regionów 2017.
Thumb 1 3 tarn w o wiata
Znane są już pierwsze realne koszty, jakie ponieść będzie musiało miasto w związku z wprowadzonymi przez rząd zmianami w oświacie. Same odprawy dla zwalnianych nauczycieli to ponad 1,4 mln zł.
Thumb 1 3 tychy pomoc
Na ostatniej sesji radni z Tychów zdecydowali o przekazaniu 50 tys. złotych dla mieszkańców gminy Chojnice poszkodowanych w wyniku nawałnicy, jaka dotknęła te tereny w nocy z 11 na 12 sierpnia.
Thumb 1 3 img 4277e
Europejska Stolica Sportu - to tytuł, jaki w 2018 roku nosić będą Kielce. Dziś ogłosili to wspólnie prezydent miasta Wojciech Lubawski oraz świętokrzyski europoseł, trener piłki ręcznej, Bogdan Wenta.
Thumb 1 3 dsc00704
Związek Miast Polskich zaprasza 10 i 11 października br. do Elbląga na VII Samorządowe Forum Kultury, które będzie poświęcone zaprezentowaniu i omówieniu ciekawych projektów z zakresu kultury.
Thumb 1 3 wo omin dla czerska
Rada Miejska w Wołominie na wniosek Burmistrz Elżbiety Radwan zdecydowała o udzieleniu pomocy gminie Czersk, która ucierpiała w sierpniowych nawałnicach.
Thumb 1 3 2
W Urzędzie Miasta przedstawiciele siedmiu samorządów podpisali umowy na rozbudowę swoich targowisk. Mają one poprawić swój wygląd i stać się bardziej przyjazne dla sprzedawców i kupujących.
Thumb 1 3 wloclawek 01m
Rewitalizacja przestrzeni i rewitalizacja społeczna to główne cele, jakie przyświecają planom włocławskiego samorządu. Podsumowano siedem tygodni wspólnej pracy mieszkańców i ekspertów.
Thumb 1 3 tarn w powietrze
Tarnów dostanie ok. 8 milionów zł na walkę ze smogiem. W ciągu trzech najbliższych lat miasto będzie mogło dofinansować właścicielom około 600 mieszkań m.in. wymianę palenisk węglowych na ekologiczne.
Thumb 1 3 sopot woda w szko ach
W Sopocie piję wodę z kranu! Pod tym hasłem oddano do użytku źródełka wody pitnej w sopockich szkołach. Mają one na celu promowanie prozdrowotnych i proekologicznych zachowań wśród najmłodszych.
Thumb 1 3 piekary  l eko drzewa
Drzewa, które właśnie wyrosły w Piekarach Śląskich pozwolą ekologicznie naładować telefon i uzupełnić powietrze w kołach roweru. To nowy projekt EkoParku, który sadzi drzewka wspólnie z miastem.
Thumb 1 3 rybnik parkinggg
Rusza budowa parkingu wielopoziomowego w Rybniku. Inwestycja, sfinansowana ze środków miasta, jest częścią projektu „Rzeczna”, zakładającego zagospodarowanie kwartału w ścisłym centrum miasta.
Thumb 1 3 sian w przystanki
W Sianowie powstają kolejne bajkowe obrazy na przystankach autobusowych. Na zlecenie urzędu powstało już osiem lokalnych dzieł sztuki. Wszystkie tego samego autora pana Adama Maciejewskiego.
Thumb 1 3 tarn w pomoga
Tarnów chce przekazać z budżetu 50 tysięcy złotych gminie Parchowo na Pomorzu, zniszczonej w czasie nawałnicy w nocy z 11 na 12 sierpnia. Jest już gotowy projekt uchwały Rady Miasta w tej sprawie.
Thumb 1 3 e k miasto
Ełk to kolejne miasto, po Mielcu i Legionowie, w którym realizowany będzie program Szkoła Liderów Miasta dla przedstawicieli sektorów: publicznego, społecznego i prywatnego.