Doświadczenie i wiedza polskich miast

Związek Miast Polskich stanowi platformę wymiany doświadczeń pomiędzy miastami.

Umożliwia dzielenie się wiedzą i umiejętnościami oraz najlepszymi praktykami pochodzącymi z miast. Wyjątkowość współpracy w ramach stowarzyszenia polega na stałej lub doraźnej możliwości kooperacji z innymi miastami. ZMP inicjuje i koordynuje współpracę, zapewniając tym samym dostęp do szerokiej oferty doświadczeń i praktyk wielu polskich samorządów.

ZMP zapewnia także wsparcie eksperckie dla miast. Wspomaga miasta w bieżącym i strategicznym zarządzaniu poprzez System Analiz Samorządowych - największą samorządową bazę danych statystycznych o miastach.

Promuje dobre praktyki nowoczesnego i innowacyjnego zarządzania samorządowymi wspólnotami mieszkańców poprzez działalność informacyjną i wydawniczą. Organizuje konferencje tematyczne, seminaria i warsztaty.

Współpraca ponad 300 polskich miast na rzecz kreowania mądrej polityki lokalnej.

Aktualności - Doświadczenie i wiedza polskich miast
Thumb 1 3 gdynia1
Trwające od 2014 roku postępowanie przeciwko decyzjom Komisji Europejskiej, dotyczącym lotniska Oksywie, zakończyło się wreszcie zwycięstwem Gdyni.
Thumb 1 3 6 metro swietokrzyska marszalkowska   fot.m.st. warszawa licencja bezterminowa
Miasto opracowało pilotażowy projekt osłonowy „Zielone wsparcie”. To kolejny krok – po dotacjach na modernizację kotłowni – zachęcający mieszkańców do wymiany pieców systemy ograniczające niską emisję
Thumb 1 3 przemysl autobusy
13 nowych autobusów z silnikami wysokoprężnymi oraz 2 nowe autobusy z silnikami zasilanymi gazem CNG już w najbliższe wakacje wyruszy na przemyskie ulice. Będą miały niskie podłogi i klimatyzację.
Thumb 1 3 radom
Gotowy jest projekt budżetu Radomia na 2018 r. Na inwestycje ma zostać przeznaczona prawie 150 mln złotych. Pod względem inwestycji nadchodzący rok będzie jednym z najlepszych w okresie ostatnich lat.
Thumb 1 3 warszawa kalendarz
„Zdzierak warszawski”, kalendarz, który w lekki sposób przybliża mniej lub bardziej znaną historię Warszawy. Do prawie każdego dnia przypisane jest zdarzenie, które miało miejsce w przeszłości.
Thumb 1 3   d  panorama
Tylko 6 głosami członków Międzynarodowego Biura Wystaw w Paryżu, w drugiej turze głosowania nad kandydaturami Polski i Argentyny do organizacji wystawy Expo 2022 oferta Buenos Aires pokonała Łódź.
Thumb 1 3   d  domy pomocy
Podnoszenie jakości życia pensjonariuszy oraz zwiększenie wynagrodzenia opiekunów, pielęgniarek, kucharzy, pokojowych i terapeutów - to cele reformy, jaką rozpoczyna samorząd Łodzi.
Thumb 1 3 bydgoszcz inwestuje
W projekcie budżetu miasta blisko 700 mln zł zarezerwowano na inwestycje. Pozwoli to realizować blisko 100 dużych zadań. Zdecydowana większość na kwotę 600 mln zł jest wynikiem podpisanych już umów.
Thumb 1 3 img 7440
W dniach 8 i 9 listopada 2017 r. w Łodzi odbyło się kolejne w tym roku spotkanie Komisji Polityki Społecznej Związku Miast Polskich. Rozmawiano o obligacjach społecznych i roli pracowników socjalnych.
Thumb 1 3 koszalin strefa
14 ha Kompleksu "Koszalin" Słupskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej zostanie uzbrojonych i przygotowanych na rozwój mikro, małych i średnich przedsiębiorców. To teren strategiczny dla rozwoju miasta.
Thumb 1 3 krak w maski
W ramach miejskiej kampanii na rzecz poprawy jakości powietrza „Bądźmy razem w walce o czyste powietrze dla Krakowa” miasto rozda 5 tysięcy masek chroniących przed smogiem.
Thumb 1 3 tychy bilety
W Ministerstwie Rozwoju podpisano trzy umowy na unijne dofinansowanie projektów transportowych realizowanych w Warszawie, Zielonej Górze i Świnoujściu. Łączna wartość inwestycji to prawie 684 mln zł.
Thumb 1 3 micha  olszewski
Wiceprezydent Warszawy Michał Olszewski - to jeden z trójki laureatów gdańskiego kongresu samorządowego Smart Metropolia. Nagrodę otrzymał w kategorii: Osoba Publiczna.
Thumb 1 3 osiedle kielce
Kielce dołączyły do programu Mieszkanie Plus od razu z projektem całego, dobrze skomponowanego i funkcjonalnego osiedla mogącego stanowić wizytówkę miasta.
Thumb 1 3 ostr w osadzeni
Miasto podpisało porozumienie o współpracy z Aresztem Śledczym w Ostrowie Wielkopolskim. W jego ramach osoby osadzone w ostrowskim areszcie będą świadczyć nieodpłatną pracę na rzecz Ostrowa.
Thumb 1 3 olsztyn
Dwadzieścia czujników będzie kontrolować stan powietrza na olsztyńskich osiedlach. Miasto opracowało także projekt "Programu Ograniczenia Niskiej Emisji dla Miasta Olsztyna".
Thumb 1 3 ciechan w sport
W Ciechanowie zakończono największą sportową inwestycję ostatnich lat. Istniejąca 30 lat żużlowa bieżnia zmieniła się w profesjonalny, nowoczesny sześciotorowy obiekt z nawierzchnią poliuretanową.
Thumb 1 3 suwa ki przedszkola 2018
W przyszłym roku rodzice przedszkolaków zostaną zwolnieni z opłat za pobyt dziecka w przedszkolu. Zdecydowali tak suwalscy radni na wniosek Czesław Renkiewicza, prezydenta Suwałk.