Na 23 maja br. prezydent Andrzej Duda zaprasza przedstawicieli organizacji zrzeszających polskie samorządy na "gabinetowe spotkanie dyskusyjne poświęcone najistotniejszym bieżącym kwestiom związanym z funkcjonowanie samorządu terytorialnego w Polsce".

Przypomnijmy, że ogólnopolskie organizacje samorządowe, uczestniczące w Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego, a także organizacje regionalne, zrzeszone w OPOS, 26 kwietnia br. zwróciły się do Prezydenta o spotkanie.

"Pragniemy przedstawić Panu, osobie o kluczowej roli w procesie legislacyjnym, nasze stanowisko dotyczące przestrzegania zasad gwarantowanych w Konstytucji oraz objętych gwarancjami Europejskiej Karty Samorządu Lokalnego, których naruszanie obserwujemy w realizowanych i zapowiadanych przez obecną większość parlamentarną działaniach prawodawczych. Zasady te ujęliśmy w Karcie Samorządności, przyjętej przez Forum Samorządowe w dniu 16 marca br. w Warszawie, w którym uczestniczyło około 1600 samorządowców z całej Polski" - czytamy w liście do Prezydenta.