Nawałnice, które niedawno przeszły przez Wielkopolskę, wyrządziły w Gnieźnie wiele szkód. Nagłe burze i silne wiatry uszkodziły wiele gospodarstw i obiektów publicznych w różnych rejonach miasta.

- Gniezno jest jednym z miast Wielkopolski, które najbardziej ucierpiały podczas sierpniowych nawałnic - mówi Jędrzej Solarski, zastępca prezydenta Poznania. - To naturalne, że poznaniacy zdecydowali się pomóc sąsiadom. To właśnie takie trudne chwile są sprawdzianem obywatelskiej solidarności, która cechuje mieszkańców naszego regionu. Mamy nadzieję, że dzięki pomocy Poznania życie mieszkańców Gniezna poszkodowanych podczas gwałtownych burz jak najszybciej wróci do normy.

- Podjęcie przez miasto Poznań inicjatywy udzielenia pomocy Gnieznu wynika ze szczególnej sytuacji - wyjaśnia Magdalena Pietrusik-Adamska, dyrektor Wydziału Zdrowia i Spraw Społecznych. - Zniszczenia widoczne są w wielu rejonach miasta, w wyniku wspomnianych zjawisk atmosferycznych ucierpiały liczne obiekty publiczne, wiele budynków wymaga natychmiastowego remontu.

Po spotkaniach przedstawicieli obu miast ustalono, iż najpilniejszym i najważniejszym zadaniem jest modernizacja oświetlenia miejskiego m.in. w rejonie Katedry, wokół jezior położonych na terenie miasta. Naprawy wymaga też oświetlenie miejskich parków i skwerów.

WIĘCEJ