Zgłoszenia gmin trwają od teraz aż do 10 sierpnia. Idea stworzenia konkursu dla gmin powstała w 2012 roku podczas ustanowienia w Polskim Towarzystwie Turystyczno-Krajoznawczym - Roku Turystyki Rowerowej. Konkurs ma na celu zebranie i spopularyzowanie informacji o gminach, które w swoich planach i działaniach uwzględniły potrzeby rowerzystów i stawiają na promocję aktywnego wypoczynku na rowerach. Tworzą rowerową infrastrukturę, pokazują się poprzez organizacje rowerowych imprez i akcji oraz stają się coraz bardziej przyjazne dla rowerowych podróżników. Wydają rowerowe przewodniki czy mapy.

Rozstrzygnięcie konkursu i wręczenie certyfikatów dla najlepszych gmin odbędzie się w 13-15 września podczas największych rowerowych targów w Polce – Kielce Bike Expo. Laureaci oprócz certyfikatu i wyróżnień dla Gmin Przyjaznych Rowerzystom, w tym roku dzięki partnerom – będą mogli wyjechać z cennymi nagrodami dla gmin – m.in. rowerem elektrycznym od TrybEco (www.trybeco.com), których rowery przeszły pozytywnie wielki test wytrzymałościowy na mrozie, stacją naprawy rowerów od Ibombo (www.ibombo.com) – stacje, które odnajdziecie już w najdalszych zakątkach świata, takich jak m.in. – najwyższej przejezdnej przełęczy na świecie Khardung La (5364 m n.p.m.) w Indiach i w Nepalu. Nie brakuje ich również w wielu polskich miastach. Po raz trzeci gminy, które już trzykrotnie otrzymały certyfikaty PTTK będą mogły ubiegać się o Grand Prix. Najwyższe wyróżnienie konkursu przyznawane od 2016 roku.

Wszyscy laureaci dostaną również zaproszenie i możliwość zaprezentowania się na stoisku PTTK - Rowerem przez Polskę podczas Kielce Bike Expo, za darmo przez cały czas trwania targów. Oprócz tego wyróżnieni będą prezentowani w mediach i na stronach PTTK. Do tej pory wśród laureatów konkursu znalazły się takie gminy jak m.in.: Józefów, Piotrków Trybunalski, Malbork, Leszno, Tczew, Białystok, Murowana Goślina, Kołobrzeg, Kościan, Szklarska Poręba czy Kruszwica.

Ton oraz prestiż konkursu nadaje jury, w skład, którego co roku wchodzą przedstawiciele Ministerstwa Sportu i Turystyki, Polskiej Organizacji Turystycznej, Związku Powiatów Polskich oraz PTTK – organizatora konkursu.

Konkurs wspierają ponadto:
Patron tytularny konkursu – TrybEco (www,trybeco.pl), Ibombo (www.ibombo.com)
Patronaty honorowe - Ministerstwo Sportu i Turystyki, Polska Organizacja Turystyczna, Związek Gmin Wiejskich Rzeczpospolitej Polskiej, Związek Powiatów Polskich, Związek Miast Polskich.


WIĘCEJ